Kościół św Jakuba w Lęborku

Atrakcje turystyczne Lęborka i okolic

Lębork to urokliwe miasto położone na Pomorzu, które może pochwalić się wieloma atrakcjami turystycznymi. Jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w Lęborku i okolicach? Na to pytanie odpowiemy w naszym wpisie.

Pałac Godętowo

Jednym z najbardziej interesujących miejsc w okolicy Lęborka jest Pałac Godętowo. Ten zabytkowy obiekt został wybudowany w XVIII wieku i przez lata przechodził różne przeobrażenia. Obecnie pałac pełni funkcję hotelu z restauracją i salą bankietową na Kaszubach, w której można organizować rozmaite przyjęcia okolicznościowe. Warto go odwiedzić również ze względu na bogatą historię oraz piękny, klasycystyczny styl architektoniczny. Otoczony parkiem krajobrazowym pałac zachwyca swoim urokiem i przyciąga miłośników historii oraz architektury.

Muzeum w Lęborku

Lęborskie Muzeum mieści się w kamienicy z ok. 1910 roku oraz w dwóch średniowiecznych basztach. Obiekt posiada bogate zbiory archeologiczne odkryte na tych terenach, liczne zbiory historyczne, numizmatyczne, wytwory sztuki ludowej, a także dzieła lokalnych artystów. W Galerii „Strome Schody” na najwyższej kondygnacji budynku prezentowane są wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. W zrekonstruowanych basztach zobaczymy z kolei  m.in. kopie średniowiecznych strojów i uzbrojenia, przedmiotów codziennego użytku, wyroby  zanikającego rękodzieła i rzemiosła, jak również wystawy lokalnych artystów z minionych wieków.

Kościół św Jakuba w Lęborku

Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Warto również odwiedzić kościół pw. św. Jakuba, który jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych obiektów sakralnych w Lęborku. Kościół ten został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim, a jego wnętrze zdobią liczne zabytkowe elementy, takie jak ołtarze czy chrzcielnica. Kościół św. Jakuba to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego wartość historyczną, ale także ze względu na piękno architektoniczne.

Baszta Bluszczowa

Kolejnym, wartym zobaczenia zabytkiem Lęborka, a przy tym niezwykle cennym, bo zachowanym w pierwotnym stylu, jest baszta narożna, zwana Basztą Bluszczową, będąca integralną częścią miejskich murów obronnych. Baszta zbudowana została w czasie wznoszenia miejskich fortyfikacji, czyli około 1363 roku. Niegdyś porastał ją gęsty bluszcz – stąd nazwa.

Baszta bluszczowa
Zamek Krzyżacki w Lęborku

Zamek Krzyżacki

Do najstarszych i najcenniejszych zabytków Lęborka należy również część zamku krzyżackiego, który istniał już w 1363 roku i był siedzibą pierwszego krzyżackiego wójta Lęborka. Zachowany do dzisiaj budynek to dom zakonny – drugi co do wielkości w ówczesnym państwie krzyżackim. Dziś sam zamek jest siedzibą Sądu Rejonowego.

Ratusz Miejski

Ratusz Miejski to kolejny zabytek Lęborka. Nad wybudowanym w 1900 roku, neogotyckim ratuszem góruje wieża z okazałym, czworobocznym hełmem, zakończonym ażurową latarnią z iglicą. Głównym, reprezentacyjnym pomieszczeniem jest tzw. Sala Rajców, której okna zdobią witraże z wizerunkami herbów miejscowej szlachty.

Ratusz w Lęborku


Messenger