Historia Pałacu Godętowo

Wydarzenia na osi czasu

Pałac Godętowo - historyczny budynek

Pałac Godętowo położony jest w odległości około 9 km od Lęborka, przy drodze krajowej nr 6. Jego historia sięga XII wieku, choć swój obecny kształt obiekt zyskał dopiero około 1770 roku.

Pałac Godętowo przez stulecia, aż do II Wojny Światowej był siedzibą wielu znamienitych rodzin pomorskich. W latach 90-tych XX wieku obiekt został zrujnowany, jednak jego kunsztowna renowacja pozwoliła odwzorować utracone piękno i stylowe wnętrza, które już od 2009 roku mogą podziwiać wszyscy odwiedzający. Dziś pałacowy hotel oferuje Gościom zarówno pokoje o wysokim standardzie i przepiękne sale konferencyjne, jak również wyśmienitą kuchnię pałacowej restauracji oraz wspaniały park ze stawem i starym drzewostanem.

Dzieje majątku w Godętowie były niezwykle burzliwe i barwne. Pierwsza wzmianka o Godętowie pochodzi z 1284 roku, kiedy to książę pomorski Mściwój (Mestwin) nadał wieś Bożejowi, synowi Witka. Bożejow był kanclerzem księcia pomorskiego Sambora, a następnie burgrafem Świecia i palatynem oraz komesem Gdańska. Otrzymał on Godętowo pośmiertnie jako wyróżnienie za zasługi w boju - następcą został jego syn, Malutin.

Historyczna mapa Godętowa

W II połowie XIV wieku Wielki Mistrz Krzyżacki, Winryk von Kniprode na mocy prawa magdeburskiego przekazał majątek Godętowo Jakowi von Ditlewe.

Następnie ziemie te w XV wieku przez dziedziczenie przejął ród Goddentow. W latach 1700-1750 majątek znajdował się w rękach rodziny von Börnstedt. W tym okresie istniał już budynek dworu, który otaczały liczne zabudowania gospodarcze. 18 lat później majątek kupił Filip Jerzy Weiher, który w 1766 roku otrzymał zapomogę od rządu pruskiego na rozwój folwarku. Dzięki pomocy rządu pruskiego majątek został powiększony o nowe budynki gospodarcze oraz inwentarskie. Zadbano również o część dworską – rozpoczęta została budowa nowego dworu, który otoczony został zabudowaniami gospodarczymi. W 1792 roku, po śmierci właściciela majątek otrzymali jego spadkobiercy: Franciszek Ferdynand, Jan Henryk i Franciszek Adolf, którzy następnie sprzedali Godętowo hrabiemu Augustowi von Lehndorff. Hrabia natomiast już w 1795 roku sprzedał obiekt Fryderykowi Wilhelmowi von Sperr, a ten w krótkim czasie odsprzedał Pałac Godętowo rodzinie von Pogwisch. W 1804 roku właścicielką majątku została Henrietta Ortilia von Henckel-Donneremark – żona jednego ze spadkobierców rodziny von Pogwisch.

Pałac w Godętowie - historyczna brama wjazdowa

W 1820 r. nowymi właścicielami majątku w Godętowie zostali von Somnitzowie.W 1820 roku nowymi właścicielami majątku w Godętowie zostali von Somnitzowie, którzy przez kolejne lata rozbudowywali dwór.

W tym czasie dobudowane zostało m.in. skrzydło zachodnie i wschodnie. Ponadto od frontu dobudowano przeszklony ganek z tarasem, a od ogrodu taras ze schodami, które prowadziły do parku. Zmianie uległa również elewacja dworu oraz skrzydła, które przyozdobione zostały rzędem pilastrów z głowicami doryckimi. Na elewacji południowej skrzydła zachodniego umieszczono płytę z herbem rodziny von Somnitz. Była to tarcza otoczona elementami uzbrojenia i proporców. Na tarczy znajdowała się strzała zwrócona grotem ku górze, na niej natomiast półksiężyc z rogami zwróconymi ku dołowi. Z kolei po bokach grotu znajdowały się dwie sześcioramienne gwiazdy. Przed budynkiem dworu powstał ponadto reprezentacyjny dziedziniec wraz z podjazdem oraz gazonem o owalnym kształcie.

Budynek Pałacu w Godętowie

W 1829 roku w Godętowie gospodarował Friedrich von Somnitz, a następnie spadkobiercą majątku został jeden z jego synów – Theophil von Somnitz.

Dzięki temu Godętowo pozostało własnością rodu von Somnitz aż do 1945 roku. Ostatnim właścicielem Godętowa był Hans-Joachim von Koss (żona Theophila była z rodu von Koss-Marie). W dniu wkroczenia Rosjan do wsi, najprawdopodobniej bojąc się przemocy żołnierzy radzieckich, Hans-Joachim von Koss, jego żona Lieselotte (z domu Rodeccker) oraz ich trzy córki: Sabine, Felicitas oraz Roswitha odebrali sobie życie, zażywając truciznę.

Pałac Godętowo - budynek przed remontem

W czasie II wojny światowej dwór przejął Wehrmacht, przez co Godętowo stało się kwaterą sztabu wojskowego – Abwehry.

Po zakończeniu II wojny światowej obiekt trafił w ręce Skarbu Państwa, w zarząd administracyjny gminy Łęczyce z przeznaczeniem na gospodarstwo rolne. Część ziem uległa wówczas parcelacji, a reszta wraz z zespołem dworsko-parkowym i gospodarczym została przejęta przez Państwowe Gospodarstwo Rolne w Godętowie. Następnie budynek dworu został zaadoptowany na biura i mieszkania, jednak ze względu na brak należytej opieki dwór z roku na rok popadał w coraz większą ruinę. Gdy w latach 80-tych runął jego dach, wówczas został rozebrany do parteru i zaczęto od podstaw stawiać nowe ściany nośne i działowe. Remont obiektu nie został jednak ukończony i dwór w dalszym ciągu popadał w ruinę - zginęły między innymi elementy wystroju wnętrz, w tym stolarka schodów wraz z balustradami i okna, a także resztki zabytkowych mebli, w tym między innymi szafa gdańska. W okresie tym Pałac Godętowo padł ponadto ofiarą tzw. „łowców skarbów”, którzy w celu znalezienia ukrytego majątku zaczęli przeszukiwać obiekt, rozbijać jego ściany i kominki, a nawet odkrywać podłogi. Doszczętnie splądrowane zostało również miejsce spoczynku dawnych właścicieli: Teofila von Somnitza i jego żony Marii (z domu Kameckiej) – zabrano dosłownie ostatnią cegłę.

Front budynku Pałacu w Godętowie

W 1989 roku rozpoczęła się likwidacja gospodarstwa, a zrujnowany majątek przejęła na powrót gmina Łęczyce.

Część ziemi przekazano wówczas w ręce prywatnych użytkowników, a na całe założenie dworsko-parkowe i gospodarcze ogłoszony został przetarg. Nowy właściciel majątku od razu rozpoczął prace remontowe, które miały na celu odwzorowanie zniszczonego obiektu.

Pałac Godętowo - budynek przed remontem

W 2009 roku majątek otrzymał nowe życie dzięki swoim właścicielom, Państwu Labudom, którzy włożyli w obiekt mnóstwo środków, czasu i serca.

To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy i ogromnemu wkładowi z ruin mogła powstać wyjątkowa perełka, jaką obecnie jest Pałac Godętowo, w którym rozpoczęta została wówczas działalność hotelarska.

Historyczny wygląd budynku Pałacu w Godętowie

NFM nowy właściciel Pałacu.

Przez kolejnych 10 lat Pałac Godętowo służył między innymi jako hotel i miejsce noclegowe dla pracowników firmy NFM, która zajmowała się produkcją odzieży oraz akcesoriów balistycznych. W związku z dynamicznym rozwojem, firma NFM podjęła decyzję o zakupie Pałacu Godętowo, dzięki czemu od kwietnia 2019 roku stała się jego prawnym właścicielem. Od tego czasu obiekt przez cały czas funkcjonuje jako hotel, a ponadto jest na bieżąco modernizowany, dzięki czemu nabiera nowego blasku. Większość pomieszczeń została już odświeżona, dzięki czemu zyskała szlachetny sznyt.

Budynek Pałacu w Godętowie obecnie

Pałac Godętowo cały czas funkcjonuje jako hotel i nabiera nowego blasku.

Obecnie Hotel Pałac Godętowo oferuje piękne i stylowe wnętrza, w tym między innymi salę kominkową, salę klubową oraz przytulną recepcję, a także przepiękne sale konferencyjne, restaurację z widokiem na park oraz 22 przestronne i wygodne pokoje o różnych standardach. Godny uwagi jest również znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Hotelu przepiękny park ze stawem i starym drzewostanem.

Messenger