mestwinDzieje majątku w Godętowie, którego historia sięga XIII wieku, były niezwykle barwne. Najdawniejsze wzmianki na jego temat datowane są na rok 1284 (jest to jedna z najstarszych wsi na Pomorzu wymienianych z nazwy) i opisują Godętowo jako własność rycerską nadaną przez księcia pomorskiego Mestwina rycerzowi Bożejowi . Bożej otrzymał  te ziemie pośmiertnie, za zasługi w boju, w związku z czym wieś przeszła pod panowanie jego syna – Malutina. W drugiej połowie XIV wieku Wielki Mistrz Krzyżacki – Winryk von Kniprode na mocy prawa magdeburskiego przekazał wieś Janowi von Ditlewe. Pod koniec XV wieku majątek, poprzez dziedziczenie, nabyła rodzina Goddentowów. W 1751 r. posiadłość sprzedana została rodzinie von Bornstedt, by następnie jeszcze wielokrotnie zmieniać swych właścicieli. Pałac w Godętowie, traktowany był jako doskonała lokata kapitału dla pomorskiej szlachty - kroniki wspominają między innymi o przypadku, gdy Pałac w Godętowie został... przegrany w karty.

Ciekawym momentem w dziejach Pałacu był rok 1794. Ówczesny właściciel, hrabia Lehndorf, utworzył w tym miejscu pierwszy teatr na Pomorzu. Aktorami i widzami byli okoliczni właściciele ziemscy, między innymi rodzina von Krokow z zamku w Krokowie.

W 1820 r. nowym właścicielem została rodzina von Somnitz. Dobudowano skrzydło wschodnie i zachodnie, ganek z tarasem na froncie, oraz taras prowadzący do ogrodu. Dnia 18 września 1939 roku w Godętowie przebywał Adolf Hitler, który przybył swoim pociągiem specjalnym "Amerika" by w Godętowie przesiąść się do samochodu i udać się do Sopotu. Podczas II wojny światowej dwór został zajęty przez Wehrmacht i stał się kwaterą sztabu wywiadu wojskowego - Abwehry. Po wojnie Pałac Godętowo przejął Skarb Państwa. Niestety Pałac pozostawiony od lat 90-tych XX wieku bez opieki popadł w ruinę.Renowacja 2006-2009

Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad odbudową Pałacu, był on w opłakanym stanie technicznym. Budynek był zniszczony, a park przypominał pierwotną dżunglę. "Jeden obraz jest wart tysiąca słów" - zapraszamy więc do obejrzenia fotogalerii, obrazującej stan Pałacu na początku naszej drogi do przywróceniu mu świetności.

2006r

PICT0001
PICT0009

© 2017 Pałac Godętowo
Free Joomla! templates by Engine Templates